Ač postupně dochází k rozvolnění pandemických opatření, nad dovolenkovou sezónou stále visí otazníky. Vyzpovídali jsme pro Vás našeho home & medical manažera Miroslava Hanzelyho, který má v Europ Assistance na starost oddělení domácí a cestovní asistence. Jak vnímá nadcházející dovolenkovou sezónu? Kam podle něj vyrazí typický český turista za relaxem a poznáním toto léto? Jaká jsou aktuální opatření v nejoblíbenější destinaci Čechů v Chorvatsku? Nejen na tyto otázky Vám odpoví náš nový cestovatelský článek. Věříme, že Vám třeba trochu pomůže při rozhodování o tom, kde si toto léto užít zaslouženou dovolenou.

Návrat cestovního ruchu do doby předcovidové?

Nechceme malovat čerta na zeď, avšak predikce jsou takové, že cestovní ruch se do svého původního stavu bude vracet velmi pomalu. Dokonce dle názoru našeho home & medical manažera se už nikdy do stejných kolejí nevrátí. Miroslav Hanzely svůj názor vysvětluje: “Je důležité, abychom si uvědomili, že pandemie naše cestovatelské návyky významně změnila. Cestovní ruch tedy nebude už nikdy stejný jako před rokem 2020. Nyní má vetší množství lidí obavy z cestovaní do zahraničí a objevují stále více nových ALE.” Návratu k původnímu cestovatelskému nadšení brání kromě obav z restrikcí a omezení dle jeho slov také fakt, že kvůli dlouhému ochromení tohoto sektoru jsme přišli téměř o jednu cestovatelskou generaci. Jak tomu rozumět? Výpadek cestovatelských možností, který zapříčinila covidová pandemie, způsobil, že nová cestovatelská generace nemohla nikam vycestovat, a tudíž nemohla poznat, co všechno cestování obnáší. Hledání vhodné dovolené, nákup letenek či ubytování, komunikace s cestovní kanceláří nebo cestování do exotických zemí, které dříve často vídávali na Instagramu. Tohle všechno je pro ně nová neznámá a nemají tak vybudované stejné návyky, jako dřívější cestovatelské generace. Budou se to muset teprve naučit.

Zahraniční dovolená už nebude tak dostupná

Jak Miroslav Hanzely vidí další aspekty cestovního ruchu v evropském kontextu? Předpokládá především růst cen letenek vzhledem k výpadku příjmů leteckých společností, a to především do vzdálenějších oblastí. Stejně tak na tom budou dle jeho predikcí hotely, ubytování typu airbnb ale také restauratérské provozy. Cestování obecně bude mnohem nákladnější a turistické služby se budou čím dál častěji soustředit na německou či anglickou klientelu. O to víc však poroste zájem o lokální turistiku nebo individuální cesty v rámci Evropy.

Dovolená na chatě jako trend letošního roku

Na českém trhu jsme za poslední měsíce zaznamenali enormní zájem o chaty, bazény nebo karavany. To svědčí o tom, že Češi o svůj zasloužený relax nehodlají přijít, jen mu dají jinou podobu. Značná část české populace o dovolené v zahraničí vůbec nepřemýšlí a rovnou plánuje tuzemskou dovolenou, která poskytuje pocit bezpečí a jistoty. Dovolenkovým trendem nejen tohoto léta se tak stane chataření a objevování lokálních turistických cílů. Miroslav komentuje také budoucí stav turistických služeb: “Čeští hoteliéři jistě pocítí chybějící zahraniční klientelu, a proto budou transformovat své služby k očekávání tuzemských klientů. Můžeme tedy čekat zajímavé nabídky pro místní turisty, slevy nebo speciální marketingové kampaně.”

Letní dovolená - Vyhlídka Máj

Jak na tom budou oblíbené zahraniční destinace Čechů?

“Je to věštění z křišťálové koule, ale na základě aktuálních informací se můžeme domnívat, že nejčastěji budou čeští turisté cestovat do Chorvatska a Řecka. V menší míře také do Itálie a Španělska. Je ale jasné, že mé prognózy budou potvrzeny či vyvráceny až časem.” Miroslav dále doplňuje, že Češi obecně o cestování do zahraničí uvažují méně, jelikož si dobře uvědomují, co všechno by museli podstoupit. Navíc nás často některá omezení překvapí až na poslední chvíli. Pandemická situace se vyvíjí velmi rychle, a proto se snadno může stát, že cílová země, která byla nejprve zcela bez omezení, se stane zemí velmi rizikovou.

Jaké jsou aktuální podmínky v Chorvatsku?

Dle informací publikovaných na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky (ke dni 25.5.2021) je vstup na území Chorvatska podmíněn negativním výsledkem PCR nebo antigenního testu, který nesmí být starší než 48 hodin. Chorvatsko také umožňuje příjezd lidem, kteří mají ukončené očkování a od poslední dávky uplynulo minimálně 14 dní. Stejné podmínky platí i pro osoby, jež prodělaly onemocnění covid-19. Veškerá aktuální opatření sledujte na webu MZV ČR.

Dobrou zprávou pro všechny milovníky této země je také opětovné spuštění vlakového spojení do Chorvatska, které od 28. května zavádí společnost RegioJet. Pokud Vás neláká zdlouhavé řízení automobilu, může být cesta vlakem zajímavou alternativou.

Dovolena v Chorvatsku

Dovolená v zahraničí bude! Aneb na co se připravit?

Patříte k těm, kteří již mají svoji letní dovolenou vybranou, anebo ještě stále vyčkáváte? Ať se řadíte k první či druhé skupině, je vhodné být neustále informován. Vytvořili jsme pro Vás přehled nejužitečnějších informačních zdrojů, které Vám mohou pomoci vyhnout se nepříjemným peripetiím a užít si zaslouženou dovolenou plnými doušky.

  • Ministerstvo zahraničních věcí České republiky připravilo na svých stránkách speciální COVID 19 rozcestník, kde získáte aktuální informace k cestám do zahraničí. Stejně tak je možné od pondělí do pátku mezi 8:00 – 16:00 hod kontaktovat informační linku 222 264 222.
  • Před realizací vlastní cesty navštivte také Mapu cestovatele, která shrnuje základní podmínky pro vstup do ostatních zemí a návrat zpět.
  • Už jste slyšeli o digitálním zeleném pasu? Ve snaze obnovit volný pohyb v rámci Evropské Unie došlo 28. 4. 2021 ke schválení finální podoby Digitálního zeleného pasu na úrovni Evropské komise. Implementace těchto bezplatných a univerzálních zdravotních pasů by měla být hotová do konce června 2021. Přehled aktuálních informací ohledně této novinky naleznete například na webu Cestujlevne.com.
  • Určitě neodjíždějte bez našeho cestovního pojištění TravelCare, které Vás nenechá na holičkách. Zatímco Vy si budete užívat u moře, my Vám kryjeme záda.

Doma nebo v zahraničí – užijme si pohodové léto

Ať už zvolíte jakoukoliv alternativu letní dovolené, přejeme Vám, ať si ji maximálně užijete. Pokud se přeci jen vydáte do zahraničí, věříme, že Vám náš článek alespoň trochu pomůže při plánování, anebo naopak inspiruje k tak trochu jiné dovolené.

Hezkou dovolenou bez úrazů a jiných patálií přeje Europ Assistance.