Vzhledem k příznivému vývoji pandemie došlo v průběhu června k částečnému obnovení turistického ruchu. Spousta z nás tak začala plánovat vysněnou letní dovolenou v zahraničí. Nesmíme však zapomínat, že situace v jednotlivých státech je velmi proměnlivá, a proto je důležité před cestou zkontrolovat aktuální koronavirová opatření. Chystáte se do Rakouska, Slovenska, Chorvatska, Itálie nebo Řecka? Přečtěte si náš článek, který přehledně shrnuje vybraná bezpečnostní pravidla jednotlivých zemí. Informace jsou platné ke konci července 2020, doporučujeme však před cestou také navštívit stránky Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Buďte připravení, chraňte se a užijte si dovolenou bez obav.

Cestujeme do Rakouska

Ač byla donedávna situace u našich sousedů stabilizovaná, došlo v měsíci červenci ke zvýšení denního přírůstku nakažených. Proto země přistoupila ke zpřísnění některých bezpečnostních opatření.

Kde musíme nasadit roušku: supermarket, banka, obchody s potravinami, čerpací stanice, pošta, dopravní prostředky, spolujízda autem, zdravotnická a lázeňská zařízení, pečovatelské domy. Horní Rakousko, Korutany – ve všech vnitřních prostorech, ve venkovních prostorech přu odstupu menším než 1 m.

Co nás čeká na hranicích: ústní prohlášení, že jsme v posledních 10 dnech pobývali pouze v bezpečných zemích a zvýšené kontroly na hranicích s Maďarskem a Slovinskem.

Kterým oblastem se raději vyhnout: Horní Rakousy, Vídeň.

Hallstatt, Rakousko

Oblíbená turistická destinace – Chorvatsko

Jednou z nejoblíbenějších destinací pro letní dovolenou mezi českými turisty je bezesporu Chorvatsko. Ač se i v této zemi epidemiologická situace částečně zhoršila, omezení cestovního ruchu zatím vláda neplánuje. I přesto je nutné respektovat lokální bezpečnostní pravidla.

Kde musíme nasadit roušku: hromadná doprava (včetně trajektů), zdravotnická zařízení, obchody, pošty, banky, směnárny, policie.

Co nás čeká na hranicích: nutné sledovat omezení na hranicích se Slovinskem, například na stránkách slovinské policie.

Kterým oblastem se raději vyhnout: Vukovarsko, Záhřeb, Osječko, Split – Dalmácie.

Potřebné dokumenty ke vstupu do země: nezapomeňte před cestou vyplnit formulář s informacemi o pobytu a kontaktními údaji, který je k dispozici také online.

Dubrovník, Chorvatsko

Dovolená u sousedů na Slovensku

Do sousedního Slovenska je v současnosti cestování občanům ČR povoleno bez výrazných omezení. Avšak i přesto nesmíme brát na lehkou váhu lokální epidemiologická opatření, která se můžou částečně lišit od těch, která jsou aktuálně platná u nás.

Kde musíme nasadit roušku: obchody, restaurace, taxi.

Co nás čeká na hranicích: nutné sledovat omezení na hraničních přechodech. Před cestou navštivte stránky Ministerstva vnitra Slovenské republiky.

Štrbské Pleso, Slovensko

Turistika v Itálii

Jednou z nejpostiženějších zemí pandemií koronaviru v EU je právě Itálie. V současnosti je však pandemie na ústupu a omezuje se spíše na konkrétní ohniska výskytu. Aktuální čísla výskytu onemocnění poukazují na to, že země je pro turisty bezpečná za podmínky dodržování lokálních opatření.

Kde musíme nasadit roušku: v uzavřených prostorech, v oblasti Capri i ve venkovních prostorech.

Co nás čeká na hranicích: žádná specifická omezení.

Potřebné dokumenty ke vstupu do země: při cestě do Sardínie a Apůlie je nutné vyplnit speciální dotazník, a to minimálně 48 hodin předem. Požadovaná jsou jména, adresy, kontakty, informace o kontaktu s virem a popis zdravotního stavu. Po vyplnění dotazníku obdržíme speciální QR kód, kterým se musíme v zemi prokázat. V případě, že bychom QR kód neobdrželi, doporučujeme si vytisknout potvrzení o vyplnění formuláře.

Florencie, Itálie

Země tisíce ostrovů – Řecko

Ač v Řecku nalezneme tisícovky mnohdy osamocených ostrovů, epidemiologická opatření se nevyhýbají ani této vyhledávané zemi. Navíc se různí podle způsobu překročení hranice.

Kde musíme nasadit roušku: zdravotnická a diagnostická zařízení, veškeré hromadné dopravní prostředky a v prostorách letiště, taxi, výtahy, muzea, supermarkety. Porušení opatření je pokutováno částkou 150 EUR.

Co nás čeká na hranicích: V návaznosti na jednání předsedů vlád obou zemí K. Mitsotakise a A. Babiše zrušilo Řecko rozhodnutí ministrů zdravotnictví a infrastruktury a dopravy ze dne 11. 8. 2020 při vstupu do země prostřednictvím leteckého spojení s Českou republikou povinnost předložit negativní diagnózu na základě dokladu o negativním molekulárním PCR testu na Covid-19, který byl proveden v průběhu posledních 72 hodin před příletem do Řecka.

Potřebné dokumenty ke vstupu do země: 24 hodin před plánovanou cestou je nutné vyplnit speciální formulář (informace o pobytu, kontakty, kontaktní osoba v případě onemocnění), na základě kterého obdržíme QR kód. Vzor potvrzení testu naleznete na webové stránce Velvyslanectví ČR v Athénách.

Zakynthos, Řecko

Aby Vás na cestách po oblíbených letních destinacích nic nepřekvapilo, nezapomeňte si zajistit naše nové cestovní pojištění TravelCare a cestujte bez obav.

Cestovní pojištění TravelCare

Další užitečné odkazy:

EVROPA 

V tomto odkaze naleznete aktuální informace o epidemiologické situaci v jednotlivých evropských zemích, včetně aktuálního vývoje za posledních 14 dní.

SVĚT

Skrze tento odkaz získáte údaje o celosvětovém vývoji pandemie nového koronaviru. Mimo jiné zde můžeme vysledovat, o jaký typ výskytu/přenosu se v dané zemi nejčastěji jedná a vyhodnotit tak riziko návštěvy dané země.

Zdroj: iRozhlas