Evropské státy se pomalu otevírají návštěvníkům, zvyšují se i naděje na letní dovolenou u moře. Otevřené hranice jsou ale jen první podmínkou, na kterou by lidé měli při plánování letošního volna myslet. Řada zemí totiž stále ještě dodržuje preventivní opatření, která se vztahují i na turisty. Za nedovolený pohyb po městě nebo bez roušky hrozí v některých destinacích až desetitisícové pokuty.

Cestování bude ovlivněno nejen epidemickou situací zde a v dané destinaci, ale i omezenými možnostmi dopravy a lokálními restrikcemi,“ potvrzuje lékařka Jana Ježková, která řídí služby zdravotní asistence v zahraničí v asistenční službě Europ Assistance. I v zemích, které na českém semaforu svítí zeleně, totiž leckdy platí zpřísněná hygienická pravidla nebo dopravní omezení.

Řecko: zatím roušky, na ostrovy snad už během léta

Například do Řecka mohou Češi cestovat bez udání důvodů, dostat se na oblíbený ostrov ale může být složité. Do prvního července jsou totiž v provozu pouze letiště v Athénách a Soluni, letiště na ostrovech by se mohla začít otevírat až v průběhu prázdnin. Od poloviny června navíc v zemi platí pravidla, která umožňují namátkové kontroly cestujících a provedení testů na COVID-19, v některých případech může být nutné podstoupit sedmidenní karanténu. „Záleží ovšem, z jaké země, resp. z jakého letiště návštěvník cestuje,“ upozorňuje Jana Ježková z Europ Assistance. V Řecku je navíc povinné nošení roušek. Ty není nutné nosit pouze při pobytu v přírodě, případně pobytu v otevřeném prostoru, za porušení hrozí pokuta až 150€ (cca 4000 Kč).

Řecko - Cestovní pojištění TravelCare

Chorvatsko: hranice jsou otevřené, cestu usnadní online formulář

Lepší je situace v Chorvatsku, které turistům již běžně umožňuje přicestovat. Zádrhel může nastat v případě řidičů, kteří by chtěli k přímořským letoviskům zamířit autem. Před vstupem do země je třeba vyplnit speciální formulář. Ten je sice možné odbavit přímo na hranicích při vstupu, může to ale znamenat nechtěné zdržení. Europ Assistance proto doporučuje využít jeho online verzi, která je v češtině na stránkách chorvatského ministerstva pro cestovní ruch (entercroatia.mup.hr).

Chorvatsko - Cestovní pojištění TravelCare_02

Egypt a Turecko: vyplatí se ještě chvíli počkat

Oproti tomu Turecko nebo Egypt jsou pro zahraniční návštěvníky stále víceméně uzavřené. Navzdory tomu, že do Egypta není formálně zakázáno přicestovat, v praxi je obtížné se do země dostat. Většina komerčních letů zatím nebyla obnovena. Kdo by chtěl využít vlakového spojení nebo lodní dopravy, měl by se připravit na povinnou čtrnáctidenní karanténu. Tu je nutné podstoupit v konkrétních zařízeních v Marsa Alam, přičemž náklady za ubytování jsou účtovány ve výši 2 000 – 4 000 Kč na osobu a den, vyplývá z aktuální rešerše Europ Assistance.

V Turecku je aktuálně nutné počítat s velmi omezenou vnitrostátní dopravou a respektovat zákaz volného pohybu pro určité skupiny obyvatel. Ten se týká například seniorů starších 65 let nebo nezletilých do 18 let. Podle expertů z Europ Assistance ale vývoj v zemi směřuje k tomu, že Turecko dostane epidemiologickou situaci pod kontrolu a během léta hranice pro turisty otevře.

Lékařka Jana Ježková u obou zemí upozorňuje ještě na specifika lékařské péče. V Turecku i Egyptě se totiž jednotlivá zařízení výrazně liší co do kvality péče a ceny nabízených služeb. Pro každý případ je tak lepší se před odjezdem informovat o tom, zda jsou například po turistech vyžadované testy a případně, kde je absolvovat.

Cestovní pojištění TravelCare

Cestování ano, ale s dobrými informacemi

Stejně tak bude podle Jany Ježkové důležité během celého léta sledovat, jak se domácí pravidla v cílových destinacích vyvíjejí. Vzhledem k tomu, že vlády přistupují k rozvolňování a zpřísňování obvykle ve vlnách, může hrát velkou roli i přesný termín dovolené. Europ Assistance proto předpokládá, že bude letos intenzivněji spolupracovat se zastupitelskými úřady, aby bylo možné českým cestovatelům zajistit správné informace i pomoc na místě. „Přestože je celosvětově situace složitá, věříme, že cestovatelé najdou možnosti a svou dovolenou si v klidu užijí,“ uzavírá Jana Ježková.

Pořád jste ještě nevzdali svůj sen o letošní dovolené v zahraničí? S naším novým pojištěním TravelCare zůstane totiž Vaší jedinou starostí to, kde si koupit nové plavky :).

Cestovní pojištění TravelCare