Letní dovolená je stále diskutovaným tématem. Dalo by se říct, že čím dál víc, ruku v ruce s tím, jak dynamicky se mění koronavirová situace. Naše cíle a plány podmiňují nově vydaná opatření. Někteří z nás s rozhodnutím kam, a kdy cestovat zatím vyčkávají. Abychom Vám to plánování a čekání trochu usnadnili, připravili jsme pro Vás prázdninový speciál. V dnešním prvním díle Vám nabídneme balíček užitečností pro všechny, kteří se rozhodli trávit své letní dny v tuzemsku.

DOVOLENÁ DOMA

Nejasný vývoj epidemiologické situace, opatření jednotlivých států týkající se cestování a obavy z neznámého zcela změnily dosavadní cestovatelské trendy. Dle nedávného průzkumu agentury CzechTourism se 79 % Čechů rozhodlo strávit svoji dovolenou v  tuzemsku. Doma je doma a co si budeme povídat, komplikace jakéhokoli druhu se poblíž bydliště budou vždycky řešit snáz. Je tedy cestování v  Čechách opravdu bez rizika? A co nám může pomoct si dovolenou v  tuzemsku jaksepatří užít?

HYGIENA JE GRUNT

Slyšeli jsme o tom už mnohokrát, ale jak se říká, opakování je matka moudrosti a v  případě hygienických návyků opakování nebude nikdy dost. Přenos viru do těla z  infikovaných rukou je dle WHO jednou z nejčastějších cest nákazy. O tom, že je správné a důkladné mytí rukou a nedotýkání se obličeje jednou ze základních preventivních úkonů, netřeba polemizovat. „Ruce si myjte pravidelně, zejména před jídlem a po návratu domů,“ radí vedoucí asistenční lékařka Europ Assistance MUDr. Jana Ježková a dodává: „Důležité je rovněž dodržování respirační hygieny: kašlat do rukávu a správně likvidovat použité kapesníky. V  případě příznaků infekčního onemocnění je třeba zůstat doma, aby nedocházelo ke zbytečnému šíření nákazy. Ohleduplnost a zodpovědnost jsou základní pravidla, která by měla být zcela normální v  běžném životě, nejen na dovolené.“ V  případě zdravotních obtíží je třeba nevyčkávat a řešit je hned. Ideálně co nejdříve telefonicky kontaktovat místního poskytovatele lékařských služeb a domluvit se s ním na postupu.

Letní dovolená - mytí rukou

PLÁNUJETE AKCI? MINIMALIZUJTE RIZIKA

Chystáte se uspořádat letní grilování, ať už v rámci dovolené, či jako narozeninovou oslavu? Nebo Vás dokonce čeká velká společenská událost? Co je bezpečné, a co už zavání mírným rizikem? „Je důležité zvážit, jakou aktivitu a kde budu dělat, kam přesně pojedu a jaké množství lidí se zde bude potencionálně vyskytovat,“ doporučuje Jana Ježková a doplňuje: „Mezi méně rizikové patří venkovní aktivity v užším kruhu, ideálně rodinném. Riziko nákazy je v podstatě minimální, tudíž přehnaná opatření ani nejsou nutná. Při setkávání s lidmi mimo okruh rodiny je vhodné vyhnout se blízkému osobnímu kontaktu (nepodávat ruku, neobjímat se a dodržovat vzdálenost alespoň 2 metry). Rizikovost konání akcí ve vnitřních prostorách je dána velikostí prostoru, množstvím lidí a také možností větrání. Je vhodné vybírat větší prostory, dobře větrané a vyvarovat se velkému shluku osob. Při účasti na větších akcích, např. oslavách, je vhodnější volit venkovní prostředí. Při návštěvě restaurace je lepší preferovat zahrádku.“

Letní dovolená - Vyhlídka Máj
Letní dovolená - Adršpachy

LÉKÁRNIČKA, CO DO NÍ A CO JEŠTĚ

Nové plavky, šaty, jídlo na cestu, nějaká ta kosmetika. Standardní výbava, kterou už známe. Lékárničku s  sebou bereme většinou vždy a v  ní standardně nějaký ten růžový prášek na případný bolehlav. Na co však rozhodně nezapomenout letos? Kromě prostředků na ošetření drobných úrazů a základních léků proti horečce, na bolest hlavy a střevní obtíže nezapomeňte na teploměr, s  sebou určitě přibalte mýdlo a alespoň malou dezinfekci pro případ, že si nebude možné ruce umýt. Rozhodně neopomeňte roušky. Pokud nebude možnost sterilizovat látkové, používejte ty jednorázové. Může docházet k místním nařízením jejich nošení.

VESELÁ MYSL A LETNÍ DOVOLENÁ MŮŽE ZAČÍT

Bez ohledu na to, jestli plánujete na kole zdolávat vrcholky českých hor, nebo si jedete odpočinout k vodě, vězte, že kromě všech nezbytností, které jsme Vám dnes doporučili přibalit, je jedním z nejdůležitějších dovolenkových společníků pozitivní mysl a dobrá nálada. S nimi se dají porazit i ty méně příjemné překážky. A co Vám popřejeme? Samozřejmě šťastnou cestu, žádné překážky, a pokud se náhodou do cesty nějaké postaví, ať máte kopec veselé mysli, která je pomůže zdolat 😊