Rozhovor Miroslav Singer

Jaký pro Vás byl přechod do soukromého sektorupo působení v ČNB a zde i přímo na „druhou stranu“ k dozorované instituci?

Já jsem byl v „privátu“ deset let před tím, než jsem přešeldo centrální banky. Nejprve ve skupině Expandia, pak v PwC, kde jsem vedl restrukturalizační praxi v Čechách a na Slovensku, takže mě nečekala žádná velká překvapení.A k dozorované instituci jsem přešel po půlročním období povinných prázdnin, takže nehrozilo, že budu v nějakém okamžitém konfliktu s tím, co jsem před tím po skupině Generali chtěl. A jinak jsem již v Expandii vedl i dozorované instituce, takže žádné drama.

Rozhodl jste se pro Generali CEE Holding. V čem spatřujete hlavní odlišnosti skupiny Generali oproti jiným finančním a pojišťovacím skupinám v regionu?
Zásadní je, že má v regionu nejen ohromně bohatou tradici, ale i přítomnost. Nezapomeňte, že Generali je jediná globální finanční skupina, která vede svůj byznys v tzv. nových zemích EU, ze sídla „nové“ země, tedy z Prahy. Myslím, že jsme mnohem více lokální, lépe rozumíme tomu, co se kde děje, vedou nás tu místní experti…

Jaká je podle Vás hlavní výzva pro české pojišťovnictví?
Udržet a ještě zrychlit tempo růstu tak, aby odpovídalo nejen rostoucí ekonomice, ale i rostoucímu bohatství a aktivům střední třídy.

Kde vidíte největší příležitosti pro rozvoj pojišťovnictví?
V tomtéž. 🙂 V růstu střední třídy a jejich aktiv.

V čem spatřujete hlavní význam asistenčních služeb (klient, pomoc, dynamický rozvoj technologií a jejich využívání zákazníky…)?
Já myslím, že nejdůležitější je, že si více a více našich zákazníků uvědomuje, že taková služba existuje a co jim může přinést. My, z dnes už starší generace, jsme byli zvyklí všechno řešit sami, ale specializace má své výhody.

Máte osobní zkušenost s asistenčními službami? Překvapilo vás něco při návštěvě asistenční centrály

Europ Assistance?
S asistenčními službami mám docela zkušenost, neb jsem si v letech 1990–1991 přivydělával po nocích na centrále ÚAMK na telefonu za (doufám, že zvlášť mladší ta informace zaujme) luxusních 14,90 Kč na hodinu. A asi před 5 lety mě vzal šéf ÚAMK do stávající centrály, dost jsem na tu výbavu koukal. U Europ Assistance mě zaujala ta šíře toho, co umí poskytnout, asi nejvíce doktoři medicíny „na telefonu“. Ta šíře je ohromující úspěch.

Rozhovor Miroslav Singer

Miroslav Singer po ukončení studia na Vysoké škole ekonomické v Praze (obor matematické metody v ekonomii) pokračoval na doktorandském studiu University of Pittsburgh, kde v roce 1995 obhájil svou disertaci a získal titul Ph.D. Během let 1991–1995 pracoval jako výzkumník a přednášející, později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu AV ČR a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy.

Od roku 1995 zastával významné manažerské posty ve finanční a průmyslové skupině Expandia, kde byl také v letech 2000 a 2001 ředitelem společnosti Expandia Holding. V roce 2001 Miroslav Singer nastoupil jako ředitel do společnosti PricewaterhouseCoopers ČR a setrval v ní až do roku 2005. V letech 2005 až 2010 byl členem bankovní rady a viceguvernérem České národní banky. Od roku 2010 do 2016 působil jako guvernér České národní banky.

V lednu 2017 byl jmenován do funkce ředitele institucionálních vztahů a hlavního ekonoma Generali CEE Holdingu. Působí také jako předseda dozorčí rady České pojišťovny, člena skupiny Generali. Vedle toho je také místopředseda dozorčí rady MONETA Money Bank a přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze. Miroslav Singer získal mnoho prestižních ocenění, mezi něž například patří „Guvernér centrální banky v Evropě“ pro rok 2014.

Miroslav Singer

Director Institutional Affairs, Chief Economist CEE, GENERALI CEE HOLDING B.V.